Батькам випускників

Поради для батьків випускників.

В наш час атмосфера в родині випускника є основою для формування успішного настрою до попередньої підготовки і подальшої здачі іспитів у школі. Також це є головним фактором соціально-психологічної адаптації в такій перехідній ситуації в житті.

При цьому перед батьками стоїть дуже важливе завдання, для здійснення якого необхідні такі якості як відповідальність, вміння володіти собою, активність, чуйність. Дуже важливо зрозуміти, що коїться в душі у свого чада і допомогти впоратися з негативними емоціями, які можуть переповнювати дитини.

Школяру необхідна допомога з боку батьків для того, щоб шляхом створення сприятливої атмосфери добра, уважного ставлення і заохочення його діяльності, розвинути про себе позитивне враження.

Важливо пам’ятати про те, що недолік позитивного стимулювання і переважання негативної оцінки з боку сім’ї в процесі підготовки дитини до іспитів породжує почуття невпевненості в собі, внутрішньої незахищеності і навіть страху перед майбутніми випробуваннями.

Для того, щоб допомогти своїй дитині в підготовчій роботі і самої здачі іспитів, важливо постаратися цю ситуацію майбутнього випробування заздалегідь змоделювати разом з ним. Необхідно поговорити з випускниками минулого року, може навіть і з їхніми батьками, відвідати ВНЗ, в який планує вступати ваша дитина після закінчення навчання в школі.

Враховуючи індивідуальні фізіологічні та психологічні особливості конкретного школяра, треба підібрати шляхи вирішення ситуацій, які можуть з’явитися на самому іспиті. У наш час вам не складе особливих труднощів знайти відповідну літературу за саморегуляції, аутотренингам і ауторелаксации. Інтернет просто завалений подібного роду статтями. Ваше завдання-навчитися самим і навчити своє чадо цим прийомам саморегуляції і розслаблення. Можна навіть програти можливу ситуацію, в якій цей навик нагоді студенту на іспиті.

Навіть якщо ваша дитина не поступить в бажаний ВНЗ, для неї дуже важлива ваша психологічна підтримка. У такій ситуації дитина може особливо гостро відчувати образу, розчарування і навіть деяку провину перед батьками, що не виправдав їхні надії. Ось тоді і спливають обов’язки батьків, а саме допомогти подолати або пом’якшити пригнічений стан дитини, викликане цією ситуацією. Важливо не драматизувати її, а разом зі своєю дитиною продумати шляхи виходу із даної проблеми. Треба намагатися самим прийняти цю ситуацію і допомогти дитині до її прийняття.

Скрізь треба знаходити позитивні моменти і вміти концентруватися на них. Це може заспокоїти, зорієнтуватися і в підсумку знайти відповідне рішення, знизити суб’єктивну значимість даної ситуації. Важливо не піддаватися своїм емоціям, набагато краще спробувати знизити значимість проблемної ситуації для себе і дитини. Наприклад, ви можете сказати: «Нічого жахливого не сталося! Найбільш важливо для мене добробут нашої сім’ї і здоров’я моєї дитини! Безвихідних ситуацій не буває!»

У кожної людини є якісь проблеми – великі й дрібні. Він вирішує одну, а потім стикається вже з іншого. Навіть, якщо людина постарається втекти від конкретної проблеми, він обов’язково знайде нову. Життя без проблем – це не життя. Керуючись у своїх діях такими принципами, як «Я можу» і «Я повинен», можна домогтися дуже багато чого. Так людина самоориентирует себе на досягнення кращого результату і плекає собі успіх.

Успішна здача іспиту дуже залежить від емоційного настрою і, звичайно, від ставлення до цього самих батьків.

8Спробуйте виконати порад, які допоможуть вашим дітям краще підготуватися до майбутніх іспитів:

1. Домашня обстановка відіграє важливу роль. Необхідно забезпечити для дитини комфортні умови для занять і стежити за тим, щоб ніхто з домашніх не заважав їй.
  2. Здоров’я вашої дитини набагато важливіше, ніж оцінка, отримана на іспиті. Постарайтеся створити тиху і спокійну атмосферу в сім’ї. Уникайте конфліктних ситуацій, що порушують цей спокій.
  3. Важливо звертати увагу харчування школяра. Необхідно включити в його раціон продукти, які стимулюють роботу головного мозку. Наприклад, горіхи, сир, рибу і так далі.
  4. Можна ознайомити школярів з методикою підготовки до іспитів, скориставшись ресурсами Інтернету. Підготуйте кілька варіантів тестових завдань з екзаменується предмету і проведіть тренування. Як відомо, тестування відрізняється від письмового та усного іспиту.
  5. Займіться розподілом тем підготовки по днях.
  6. Важливо при тренувальних тестувань, привчати дитину розраховувати і вміти розподіляти відведений на тест-який час. Можна дати їй годинник на іспит, навіть якщо в звичайний час він їх не має.
  7. Не кажіть дитині, що витратили багато грошей на репетитора для індивідуальних занять з ним. Це може породити почуття провини і, отже, викликає стрес.
  8. Не допускайте перевантажень! Помірно дозуйте підготовчу навантаження.
  9. Постарайтеся підвищити впевненість дитини в собі, підбадьорюйте її.
  10. Не думайте про суму балів, яку може отримати школяр на екзамені. Намагайтеся вселити йому думку, що дані бали не є показником його реальних можливостей.
  11. Дуже важливо напередодні іспиту не давати підвищуватися тривозі школяра, адже це може негативно позначитися на результаті роботи. В силу свого віку, він може не впоратися зі своїми емоціями і просто «зірветься».
  12. Ще одна помилка батьків – це обіцяну винагороду за добре здані іспити. Все може обернутися тим, що школяр під час підготовки буде думати тільки про заохочення, ніж про сам іспит. І можливо на самому іспиті, у нього не вийде сконцентруватися на виконанні завдань.
  13. Напередодні іспиту постарайтеся забезпечити дитині повноцінний відпочинок, вона повинна, як слід виспатися.
  14. Після пройденого іспиту ні в якому разі не критикуйте дитину.
    Допоможіть дитині, якщо вона отримала низьку оцінку або зовсім провалила іспит. Намагайтеся разом з нею зрозуміти, в чому причина такої невдачі і обговоріти свої подальші дії.